Ana içeriğe atla

d's

 

MALLREPORT

ŞEHRİN EN GÖZDE BULUŞMA NOKTASI: FORUM AYDIN

12.10.2018 - 15:20

MODANIN VE SOSYAL YAŞAMIN KALBİNİN ATTIĞI BİR KONUMDA OLAN FORUM AYDIN, AYDIN’IN EGE MİMARİSİ SICAKLIĞIYLA AÇIK HAVADA ALIŞVERİŞ YAPMA KEYFİ SUNAN İLK VE TEK ALIŞVERİŞ MERKEZİ. FORUM AYDIN’IN, BU YÖNÜYLE AYDINLILARIN KALBİNDE ÇOK DEĞERLİ VE ÖNEMLİ BİR YER EDİNDİĞİNİ İFADE EDEN FORUM AYDIN ALIŞVERİŞ MERKEZİ MÜDÜRÜ EZGİ ÇUBUKÇU, “ŞEHRİN EN GÖZDE BULUŞMA NOKTASI VE SOSYAL HAYATIN NABZININ ATTIĞI BİR YER OLDUK” DİYOR.

Forum Aydın AVM’yi kısaca tanıyabilir miyiz? Kaç metrekare alan üzerine kurulu? Toplam kiralanabilir alanınız nedir?
Forum Aydın, Aydınlıların ve yakın bölgedeki şehir ve ilçelerin buluşma noktası olmak üzere 23 Eylül 2008 tarihinde açılmış olan, 76 bin metrekare toplam alan üzerine kurulu yaklaşık 30 bin metrekare kiralanabilir alanı ve sokaklarında Ege mimarisinin sıcaklığıyla açık havada alışveriş yapma keyfi sunan Aydın’ın ilk ve tek alışveriş merkezidir.

Forum Aydın ile birlikte bölgeye ilk defa gelen markalar var mı?
Markalarımızın çoğunluğu Forum Aydın’ın açılışı ile birlikte Aydın’a ve hatta bölgeye ilk defa gelmiş markalardır. İlerleyen yıllarda caddelerde ve yakın ilçelerde yer alsalarda çoğu markamız yakın bölgede hala tektir. İlk akla gelen örnekler Cinemaximum, Boyner, Mediamarkt ve Starbucks diyebiliriz. Toplam 90 tane ulusal ve uluslararası farklı marka ile yolumuza devam ederken, yakın dönemde aramıza katılacak yeni markalarla birlikte bu sayıyı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Forum Aydın’ın mimari ve lokasyon özelliklerinden bahseder misiniz?
Aydın şehir merkezine 1 kilometre mesafede, Adnan Menderes Üniversitesi kampüsünün çok yakınında ve bizim için en az bu destinasyonlar kadar değerli olan Aydın Arkeoloji Müzesi’nin tam karşısındayız. 
İzmir – Denizli karayolu üzerinde bulunduğumuz için hem tarifi hem de ulaşımı çok kolay bir lokasyonda bulunuyoruz diyebiliriz.
Forum Aydın’da Ege ve Akdeniz’in güzel mimarisi modern çizgilerle bütünleşmiş durumda, doğal taş ve ahşabın uyumu, değerli sanat eserleri olan heykellerimiz, renkli peyzajımız; ziyaretçilerimize adeta bir sahil kasabasında gezdiği hissini yaşatıyor.
 
ŞEHRİN SOKAKLARINDA GEZİYORMUŞ HİSSİ…

Açık alanlı bir AVM olmasının avantajlarından bahseder misiniz?

Aydın gibi yılın çoğunu ılık ve güneşli geçiren bir şehirde açık hava konseptine sahip olmak büyük bir avantaj. Bu sayede minimize edilmiş bir şehrin sokaklarında geziyormuş hissi sizi hiç yalnız bırakmıyor. Özellikle baharda çiçek kokularıyla, yaz akşamlarının ışıltısıyla burada olmak ziyaretçilerimize büyük bir keyif ve mutluluk veriyor. Bir diğer yandan da statik elektrik ve yoğun ses konusu da mevzu dışı kalmış oluyor.  Hem bazen yağmurda ıslanmak da çok güzel bir duygu!

Yılın ilk üç çeyreğini bitirmek üzereyiz. Forum Aydın bu süre içerisinde plan ve hedeflerini gerçekleştirebildi mi? Değerlendirme alabilir miyiz?
İlk 9 ay bizim için hedeflerimize ulaştığımız, hatta dönem dönem aştığımız bir yıl oldu. Yaşam seyri boyunca, rakamlar bazında her yıl bir önceki yılın ilerisine giden bir alışveriş merkezi olduk.  Bunu sürdürmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Dönemsel olarak, gündeme ve gelişmelere bağlı dalgalanmalar olsa da yıl ortalamalarında bu seyri görebilmek önemli, bunu da bugüne dek başarıyla gerçekleştirmiş olmanının gurununu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Yılbaşından bu yana ziyaretçi sayınız nedir? 
2018 yılı ocak ayından bu yana yaklaşık 6 milyon ziyaretçimizi ağırladık ve bu yılı 8 milyonu aşkın ziyaretçi ile kapatmayı hedefliyoruz. Bu 10 yıllık serüven boyunca da toplam 75 milyon ziyaretçi ağırladık.

Aydın dışında civar illerden de ziyaretçi alıyor musunuz?
Aydın’ın merkez ve çevre ilçelerinin yanında, ilk sırada Muğla olmak üzere Denizli, İzmir ve yaz aylarında Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen ziyaretçilerimiz oluyor. Yazın tatil bölgelerine giden yolların üzerinde olduğumuz için neredeyse 81 ilden ziyaretçi geliyor diyebiliriz.
 
“ZİYARETÇİLERİMİZLE DİREKT İLETİŞİM HALİNDEYİZ”

Sosyal medya kanalları potansiyel müşterilere ulaşmanın en kısa yolu. Sosyal medya yönetiminizden bahseder misiniz?
Sosyal medya yönetimini, konusunda uzman bir sosyal medya ajansı ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Çok önem verdiğimiz bir alan sosyal medya… Trendleri, etkinliklerimizi, kampanyalarımızı duyurduğumuz, ziyaretçilerimizle direkt iletişim halinde olduğumuz bir mecra bizim için. İletişimin önemi tartışılmaz, günümüzün iletişimi ise yoğunlukla sosyal medya aracılığıyla gerçekleşiyor. Biz de elimizden geldiğince, en hızlı ve en doğru şekilde ziyaretçilerimizle direkt iletişimde olmaya büyük gayret gösteriyoruz. 

GÜNDEMDEKİ TRENDLER YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Tüketicilerin her geçen gün ihtiyaç ve beklentileri değişiyor. Özellikle gençler kısa sürede top olan trendlere anında ulaşmak / yaşamak istiyorlar. Bu beklentileri karşılamada Forum Aydın neler yapıyor?

Bu konuda Aydın özelinde birlikte çalıştığımız blogger vlogger arkadaşlarımız mevcut. Onlarla birlikte hem sosyal medya içeriklerini oluşturuyoruz hem de yerel bir dergide “ayın favorileri” köşesinde takipçilerimize gündemdeki trendleri Forum Aydın’da nasıl yakalayabilecekleri konusunda fikir ve ilham veriyoruz. Sıkı bir trend takipçisi olarak en güncel trendleri Forum Aydın ziyaretçilerine sunmaya çalışıyoruz. 
Zaten Aydın’da modanın ve sosyal yaşamın kalbinin attığı yer konumunda olmamızı da yenilikleri bu kadar yakından takip etmemize ve hatta yeniliklerin merkezinde olmamıza borçluyuz.

Aydınlıların kampanya ve etkinliklerinize ilgisi nasıl?
Bu konuda oldukça şanslıyız, Aydınlılar 10 yıldır her etkinliğimize, kampanyamıza ve sosyal sorumluluk projelerimize oldukça yoğun ilgi gösteriyorlar. Bu konuda değişime ve yeniliklere oldukça duyarlı ve modern bir şehir Aydın, bu anlamda kendimizi oldukça şanslı da görüyoruz.
Sonuçta yapılan iş ne kadar büyük olursa olsun bulduğu karşılık kadar değerli oluyor. Ne mutlu bize ki bugüne kadar büyük bir özen ve istekle yaptığımız birçok işin karşılığı bugün Aydınlıların kalbinde ve gözünde edindiğimiz o kıymetli ve değerli yer oldu. 

Aydınlıların kalbinde önemli bir yer edinmiş olmanın sırrı nedir? Bunu neye borçlusunuz?
İnsanların kalbine girebilme ve gönlünde yer edinebilme olgusu birçok büyük dev markanın bugün hala üzerine çokca kafa yorduğu bir konu. Eminiz ki bunun cevabını birçok ‘lovemark’ da veremiyordur çünkü bunun çok net sırrı yok maalesef. 
Bizim bakış açımızda fark yarattığını düşündüğümüz en önemli nokta kendimizi işimizin her anında bu AVM’nin bir çalışanı değil de en titiz ve dikkatli ziyaretçisi olarak görebilmek.
Kendimizi bolca eleştirebilmek, eleştiriyi kabul edebilmek, değişime çok direnmemek ve yeniliklere çabuk adapte olabilmek bizim formülümüz. Tabii bir de günün sonunda eğlenceyi ve coşkuyu sonuna kadar ziyaretçilerimizle birlikte yaşamaktan, konserlerde onlarla hep bir ağızdan şarkı söylemekten, birlikte dans etmekten, gerektiğinde sahnede de yerimizi almaktan büyük bir haz ve mutluluk duyuyoruz. 
Alışveriş merkezleri için enerji maliyetleri önemli bir bütçe kalemidir.

Hem bütçeyi minimuma indirmek hem de çevreyi korumak adına neler yapıyorsunuz?
Bu konuya sadece Forum Aydın olarak değil tüm Multi Turkey ekibi olarak büyük önem veriyoruz. Enerji tüketimlerimizi düzenli olarak takip etmekle kalmıyoruz, özel bir enerji danışmanlık firması tarafından periyodik ziyaretler ile sürekli iyileştirme planları hazırlıyoruz. Teknik yöneticilerimizin Enerji Yöneticiliği eğitimleri almış kişilerden oluşmasına büyük özen gösteriyoruz. Personellerimize enerji verimliliği konusunda düzenli olarak bilinçlendirme brifingleri veriyoruz.  Aydınlatma LED dönüşümü, otomasyon sistem çözümlemelerinde çeşitli yatırımlar ve iyileştirmeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu disiplin ile birlikte son 5 yıldır düzenli olarak enerji tüketimimizde tasarruflar elde etmekteyiz. Ayrıca bu konuya yalnızca bir tasarruf kalemi olarak değil, üzerinde yaşadığımız gezegene ve gelecek nesillere karşı bir sorumluluk olduğu bilinciyle yaklaşıyoruz. 

ORTAK KULLANIM ALANLARI YENİDEN TASARLANDI

Perakende yasası gereği AVM’nizde yapmakta olduğunuz düzenlemelerden bahseder misiniz? 

Perakende yasası gereği ortak alanlarımızdaki tüm kullanım noktaları yeniden ve özenle düzenlenmiştir. Yapılan yenilikler ve iyileştirmeler sonrasında aile tuvaletinden mescide, revirden bebek bakım odalarına, çocuk oyun alanından engelli erişimine kadar tüm ortak kullanım alanları yeniden tasarlanmıştır. Böylece ziyaretçilerimize kendilerini daha rahat ve konforlu hissedebileceği ortak yaşam alanları sunmuş olduk. Ayrıca bu sayede 10. yaşımızla birlikte ortak alanlar açısından yeni bir çehreye kavuşmuş olduk. 

Projelerinizin kiralama ve yönetiminde özellikle dikkat ettiğiniz birincil hususlar nelerdir?
Bu konuda sektöre yeni dahil olan ya da ülkemize yeni gelen markaları yakından takip ediyoruz ve onları şartlar el verdiği müddetçe Aydınlılarla buluşturmaya gayret ediyoruz.  Yeniliklerin her zaman en sıkı takipçisiyiz ve bunlardan şehrin dinamiklerine uygun olacağını düşündüklerimizi Forum Aydın’a kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yönetim olarak gerek iş ortaklarımızla gerekse yerel basın ve sivil toplum örgütleriyle sürekli yakın temas halindeyiz. Kurduğumuz bu güçlü iletişim hayatımızı ciddi ölçüde kolaylaştırıyor. Ziyaretçilerimizden de farklı araştırma yöntemleriyle sürekli geri bildirim alıyoruz. Bu sayede eksiklerimizi ya da neyi çok iyi yaptığımızı ölçümleme şansımız oluyor.
 
 “10.YILDA FORUM MUSIC FEST’İ HAYATA GEÇİRDİK”

10.  yıl alışveriş merkezleri için her zaman en özel yıldönümleri olmuştur. Sizin bu yıldönümünüzde ziyaretçilerinize özel sürprizleriniz olacak mı?
Elbette, bu fırsatı, hem Multi Turkey’in yeni bir markası olan Forum Music Fest’i hayata geçirerek hem de bu yılın temasını 90’lar olarak belirleyerek ve herkesi çocukluğuna götürerek en iyi şekilde değerlendirdiğimizi düşünüyoruz.
10. yaşımızı kutlarken biraz nostalji iyi gider diye düşündük ve o dönemin birbirinden renkli isimlerinden olan: Yonca Evcimik’den Mansur Ark’a, Burak Kut’dan Tayfun’a, İzel’den Ah Canım Ahmet’e kadar çok farklı isimlere ev sahipliği yaptı, Forum Music Fest sahnesi.  Eskiler hep çok özeldir ama eskimeden özel kalabilmek paha biçilemez. 

WT

d's

Yukarı