Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

GİLAN KONKORDATO İLAN ETTİ

14.09.2018 - 10:52

TÜRKİYE’DE MÜCEVHER SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ MARKALARINDAN GİLAN KONKORDATO İLAN ETTİ. MARKANIN ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ OSMAN GEYLAN, BANKALARDAN UZUN VADELİ BİR PLAN BEKLEDİKLERİNİ DİLE GETİRDİ.

Türkiye’de mücevher alanında ön plana çıkan firmalardan biri olan Gilan, konkordato ilan etti. Gilan’ın üst düzey yöneticisi Osman Geylan neden konkordato ilan ettiklerinin detaylarını anlatı. Bloomberg HT’de yer alan habere göre, 3 Eylül Pazartesi günü konkordato için başvurduklarını ifade eden Geylan, 5 Eylül Çarşamba günü de konkordato ilan ettiklerini dile getirdi. Geylan, “İşimize odaklanabilmek için bunu yaptık, amacımız mevcut vadeleri uzatmak. Borçlu olduğumuz bankaların markamıza bakış açısı olumlu, böyle dönemler beraber hareket edilmesi gereken dönemler, Türkiye hedeflerine markalarıyla ulaşabilir” dedi.

BANKALARDAN UZUN VADELİ BİR PLAN BEKLİYORUZ
Şirketin beşi katılım bankası olmak üzere toplamda 12 bankaya borcu bulunuyor. Geylan, şu anda mevcut varlıklarının, bankalara olan borçlarına rahat rahat yetecek düzeyde olduğunu ifade etti. Geylan, bankalardan en az 1 yılı ödemesiz uzun vadeli bir plan beklediklerinin de altını çizdi ve finansal krizi çözebilmek için 3 tanesi İstanbul’da, 1 tanesi Ankara’da bulunan mağazaların daha verimli hale getirilmesini amaçladıklarını ve ihracatta daha agresif bir plan üzerine çalıştıklarını sözlerine ekledi.
Finansal kriz yaşamalarına sebep olan nedenlere de değinen Geylan, “Son 2-3 senedir turizmde yaşanan gerileme ve nitelikli turist sayısındaki azalış, müşterilerin daha ucuz ve günlük kullanılacak mücevherlere yönelmesi, yüksek faizle beraber uzun vadeli yatırımların yapılmasının imkânsız hale gelmesi ve girdilerin tamamına yakının ithal olması (altın ve pırlanta) kurdaki dalgalanmalardan etkilenmeler kriz yaşamamıza neden oldu” ifadelerini kullandı.
Devletin Türkiye’yi dünyada temsil eden markaları uzun vadeli kredilerle desteklemesi gerektiğini dile getiren Geylan, “Gilan Mücevher, Anadolu ve İstanbul kültürünü dünyaya anlatan ilk ve tek lüks markası, 50’ye yakın çalışanıyla, tasarımlarıyla ön plana çıkan şirket dünyaca ünlü isimlerin ürünlerini kullanmasıyla tanınıyor. Türkiye’nin alanında markalaşmış şirketlerinden biridir. Marka New York’ta adından oldukça söz ettirmektedir” dedi.
Gilan’ın Akmerkez, İstinyePark, FourSeasons Bosphorus ve Ankara Çankaya Caddesi’nde mağazaları bulunuyor.

n

Yukarı