Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

GLAMI MODA KEŞFİNİ VE ALIŞVERİŞİNİ BASİT HALE GETİRİYOR

07.01.2019 - 17:27

Türkiye’nin yeni moda arama motoru GLAMI’nin Ülke Müdürü Sabina Kabusheva, “Moda keşfini ve alışverişini basit bir hale getiriyoruz.” diyor.   

Yabancı yatırımcıların Türkiye pazarına ilgisi devam ediyor. Onlardan biri de moda arama motoru GLAMI. GLAMI Türkiye Ülke Müdürü Sabina Kabusheva, sorularımızı cevapladı.

Öncelikle GLAMI’yi tanıyabilir miyiz?

GLAMI, bir moda arama motoru. En son moda trendleri ve indirimleri listeleme gibi özellikleriyle online alışverişi kişisel bir deneyim haline getiriyor. İhtiyaçlarını en iyi fiyata en hızlı ve kolay şekilde karşılamak isteyen tüketicilerin hayatını kolaylaştırıyor. GLAMI, 2013’te Çekya’da şu anki CEO’su Tomas Hodbod ve Michal Jirak tarafından modayı keşfetmenin en kolay yolunu yaratma vizyonuyla kuruldu.

Bu alanda sizi farklı kılan özellikleriniz neler?

Yaptığımız araştırmalar bize gösterdi ki internetten alışveriş yapmak isteyen çoğu kişinin aklında belli bir marka yok ancak satın almaya karar verilmiş bir ürün var. Yüzde 35’i sadece belli bir ürün için alışveriş sitelerine uğruyor ve satın almaya karar vermeden hemen önce markayı seçiyor. Bu yüzden biz de markalar ve mağazaları tek bir yerde toplayıp alışveriş deneyimini kolaylaştırmak istedik. Örneğin, en büyük pazarımız olan Çekya’da 7 binden fazla mağazamız ve içlerinden en beğendiğiniz ürünü seçebileceğiniz 10 binlerce farklı markamız var.

ARANILAN ÜRÜNE HIZLICA ULAŞILIYOR

Sunduğunuz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

Moda keşfini ve alışverişini basit bir hale getiriyoruz. Sitemizdeki arama kutusuna yazılan tek bir ürün, saniyeler sonra anlaşmalı tüm satış noktaları ve birçok alternatifle birlikte ekranınızda sıralanıyor. Kadın, erkek, çocuk, giyim, ayakkabı ve aksesuar kategorilerinden ürünlerin yer aldığı GLAMI’de marka, mağaza, beden, indirim oranı, renk, fiyat ve teslimat detayları gibi geniş filtreleme seçenekleriyle kullanıcının aradığı ürüne hızlıca ulaşması sağlanıyor.

Üyelik gerekiyor mu?

Giriş ve kullanım için üyelik talep etmiyoruz. Kullanıcılarımıza basit ve rahat alışveriş sunmak en önemli hedefimiz. Tek bir yerde toplanan binlerce marka ve geniş ürün yelpazesi, müşterilerimize en iyi seçimi yapma imkânı veriyor. Kişiselleştirilmiş önerilerle beğendiğiniz ürünlere benzeyenleri keşfetmenizi sağlıyor. Ayrıca işaretlediğiniz ürünler indirime girdiğinde bilgilendiriliyorsunuz. Çoğu sitede olmayan geliştirilmiş filtreleme seçenekleri sayesinde tam olarak neyi arıyorsanız GLAMI’de onu bulabilir ve zaman kaybetmezsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var ki çok kısa sürede Türkiye’nin önde gelen moda markalarıyla işbirliklerimiz başladı. Bizimle çalışan mağazaların hem sitelerinin trafik akışı hızlanıyor hem de sipariş oranlarında artışlar yaşanıyor. Mağazalar için bir diğer önemli avantajımız ise marka bilinirliliğini artırmamız.

Türkiye pazarına girmeye nasıl karar verdiniz?

Türk ekonomisine bakıldığında uzun vadede hem nüfus hem de ekonomik anlamda oldukça büyük bir potansiyel var. Gelişmekte olan ülkelere oranla Türkiye’deki genç nüfus oldukça fazla ve bu e-ticaret pazarı için oldukça avantajlı bir durum. Öte yandan, e-ticaret alanında da Türkiye’de hızlı bir büyüme gözlemliyoruz. Bu da Türk pazarını bir cazibe merkezi haline getiriyor.

glami

n

Yukarı