Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

PERAKENDE VERİMLİLİK ÇÖZÜMLERİNİ TEKNOLOJİDE ARIYOR

14.09.2018 - 10:50

Perakende ve bilişim sektörü profesyonelleri 2 Ekim’de düzenlenecek Perakende Teknolojileri Konferansı’nda bir araya gelerek, perakendeye özel teknolojik çözümleri ve gelişmeleri görüşecek.

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) tarafından 2 Ekim 2018’de beşincisi düzenlenecek olan “Perakende Teknolojileri Konferansı” öncesinde perakende sektörüne yön veren profesyoneller bir araya geldi. KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya KMD Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.
Toplantıda, perakende gündemindeki konulara da değinilirken, teknolojideki büyük dönüşümün sektöre etkilerinin konferansta detaylarıyla ele alınacağı belirtildi. Perakendenin tüm kategorilerinden profesyoneller ile bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların ve girişimcilerin katılacağı konferansta önemli bir network ortamı oluşturulduğu aktarıldı. Maliyetlerin kontrolünde ve verimlilik artışında büyük katkı sağlayan teknolojik çözümlerin, perakende özelindeki örnekleriyle Perakende Teknolojileri Konferansı’nda ele alınacağı, bu nedenle tüm sektörün etkinliği yakından takip etmesinin önem taşıdığı belirtildi.
KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, sektörün gündeminde önemli bir yer tutan döviz kurları ve artan maliyetler karşısında çözüm yolları aradıklarını, teknolojinin de burada önem taşıdığını vurguladı. Maliyet düşürücü çalışmaları değerlendirirken Perakende Teknolojileri Konferansı’nda sunulan çözümlerin faydalı olabileceğinin altını çizdi. 

START-UP PROJELERE YER VERİLECEK
Teknolojideki yenilikleri takip ederken, konferansın içeriğine de her sene bir yenilik getirmeyi hedeflediklerini belirten Gökyıldırım bu amaçla start-up firmalarına özel bir yer ayırdıklarını belirten Gökyıldırım şöyle devam etti: “Bu sene bir yenilik olarak konferansımızda start-up projelerine yer vereceğiz. Teknolojik çözümlerin gelişmesi ve yaygınlaşmasında start-up projelerinin çok etkili olduğuna inanıyoruz. Parlak fikirlerden doğan bu projelerin çoğu bizim sektörümüzde olduğu gibi farklı alanlarda da kullanılıp geliştirilebiliyor, verimlilik artışlarına yol açabiliyor ve hatta çok farklı sürümleri geliştirilip günlük hayatlarımıza kadar girebiliyorlar. Konferansımızın fuayesinde ayıracağımız özel bir alanda bu projelerin de detayları incelenebilecek.”
KMD üyelerinin Türkiye çapında yaklaşık 6 bin satış noktasında 165 bin kişilik bir istihdam ve 82,5 milyar TL seviyesinde ciro yarattığını belirten Gökyıldırım; “Derneğimiz, temsil ettiği, ülke ekonomimize katkı açısından da önem taşıyan bu büyüklük sayesinde kısa sürede tanınan ve görüşlerine önem verilen bir dernek halini aldı. Düzenlediğimiz etkinliklerle de sektörün gündemine ışık tutmayı ve öncü olmayı hedefliyoruz.” dedi.
Perakende sektörünün teknolojiyi en yoğun kullanan sektörlerden biri olduğunu ifade eden KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alp Önder Özpamukçu, Perakende Teknolojileri Konferansı’nın yeni çözümleri sektör ile birebir buluşturması açısından farklılaştığını ve öne çıktığını iletti. Özpamukçu; “Sektör olarak çeşitli nedenlerle artan maliyetlerimizi kontrol etmek için sürekli çözümler geliştiriyoruz. İthalata getirilen vergi yükleri, dövizdeki dalgalanmalar gibi unsurlar maliyetlerimizi doğrudan etkiliyor. Her türlü yeni yatırımımızı planlarken eskiden olduğundan daha dikkatli ve araştırmacı olmak durumunda kalıyoruz. Çözüm Oturumları’nı izleyip perakende deneyimini de doğrudan dinledikten sonra benzer teknolojik yatırımları değerlendirirken farklı açılardan bakarak daha doğru kararlar vermemiz kolaylaşıyor. Konferansın perakendecilere yatırım kararı vermelerinde büyük katkısı olduğuna inanıyoruz.” dedi.

n

Yukarı