Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

PERAKENDEDE GELECEK, ÇEVİK VE DAYANIKLI OLANLARIN

10.10.2019 - 16:46

Sektörün önde gelen perakendecilerinden oluşan üyeleriyle, her gün 81 ilde, 18 milyon hanede 68 milyon tüketiciyle doğrudan temasta olan ve 150 milyar TL ciro ile 425 binin üzerinde istihdamı temsil ederek ekonomiye büyük bir katma değer sağlayan GPD (Gıda Perakendecileri Derneği), Ortak Gelişim Kongresi ile altıncı kez sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatıracak.
 

GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) tarafından 14 Ekim 2019 tarihinde altıncısı düzenlenecek olan ve bu yılki teması “Gelecek, Çevik ve Dayanıklı Olanların” olarak belirlenen “6. Ortak Gelişim Kongresi” öncesinde, gıda perakendesine yön veren profesyoneller bir araya geldi. GPD Yönetim Kurulu     Başkanı Galip Aykaç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya GPD Yönetim Kurulu Üyeleri de katılım gösterdi.
Sektörün gündeminde yer alan konulara da değinilecek kongrede, perakende dünyasında karşımıza çıkacak format ve stratejiler, yeni trendleri, tüketici alışkanlıkları ve beklentileri, finansman modelleri ve ekonomik değerlendirmeler mercek altına alınacak. Türkiye’nin kendi alanlarında en    önemli perakendecileri ile tedarikçilerinin buluşacağı kongrede gerçekleşecek “Tanışma Maratonu”nda her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli bir network ağı oluşturulacak.
GPD, “Ortak Gelişim Kongresinin ana temasını, “Gelecek, Çevik ve Dayanıklı Olanların” olarak belirledi.  800 den fazla üst düzey yöneticinin bir arada olacağı “6. Ortak Gelişim Kongresi”, geçmiş beş kongrede olduğu gibi perakendeci, üretici ve tüketici için “Kazan-Kazan-Kazan (3K) anlayışı çerçevesinde perakendenin ortak değerlerine odaklanacak, çevikliğin ve dayanıklılığın formülleri aranacak. 

DÜZENLEMELER PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN EKONOMİYE ETKİSİ GÖZETİLEREK YAPILMALI
Perakendeciler, tedarikçiler ve servis sağlayıcılardan oluşan sektör profesyonellerini altıncı kez bir araya getireceklerinden büyük mutluluk duyduklarını belirten GPD Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç şöyle konuştu: “Üretici ile tüketici arasında bir köprü vazifesi gören perakende sektörü, içinde bulunduğumuz zor dönemden değişimlere hızlı ayak uydurarak ve kaynaklarını akılcı kullanarak geçmeye çalışıyor. Tam da bu sebepten kongremizde ana tema olarak çevik ve dayanıklı olmanın önemini ele almak istedik. Bu çerçevede perakende, üretici, tedarikçi, lojistik ve finansman bakışıyla zor dönemleri atlatmada çıkış yollarını arayacağız.”
Sektör ve ülke gündemine dair GPD görüşlerini de paylaşan Aykaç, enflasyon ile mücadelede, kayıt dışı ekonominin önlenmesinde, kayıt içi gelirin ve istihdamın artırılmasında, modern perakendenin önemli rol oynadığını vurguladı. Aykaç sözlerini şöyle sürdürdü: “Modern perakende, geniş ekosistemi sayesinde ülke ekonomisine olan dinamo etkisi ve ölçek ekonomisi dolayısıyla enflasyonla mücadelede kilit bir rol oynamaktadır. Modern gıda perakendesi sektörünün 150 milyar TL seviyesindeki cirosunun ve 425 binin üzerindeki istihdamının direkt etkisinin beraberinde, eko sistemimiz içinde etkilediğimiz sektörlerle bu rakamlar daha da önemli boyutlara ulaşmaktadır. Çarpan etkisi gıda perakendesinde 1,3 iken, perakendenin diğer kolları da dahil edildiğinde bu etki 2 civarına çıkmaktadır. Başka bir deyişle, perakendenin 1 birim büyümesi, genel ülke ekonomisine 1,5-2 kat olarak yansımaktadır. Dolayısıyla perakende sektöründe meydana gelecek sıkıntılar da, ülke ekonomisine ve enflasyona bu oranda yansıyacaktır.”
Tüketicinin temel ihtiyaçlarına temas eden bir sektör olduğundan, gıda perakendesinde operasyonların maksimum hassasiyetle yürütüldüğünü ifade eden      Aykaç, modern perakendecilerin tüm tedarik zincirini aynı hassasiyette yürütmesi gerektiğini, ürünün tarladan sofraya kadar uzanan yolculuğunu etkileyen tüm süreçlere dair düzenlemelerin de sektörün görüşü alınarak yapılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.  

DÜZENLEMELERİN TÜKETİCİYE DOĞRUDAN ETKİSİ OLUYOR
Sektördeki herhangi bir düzenlemenin doğrudan tüketiciye etkisinin olduğunu belirten Aykaç, “Operasyonlarımıza etki eden düzenlemelerin sonunda tüketiciye dokunacağını bilerek, görüşlerimizin alınarak yapılması kritik önem taşıyor. Gerek ülkemiz şartlarına gerekse tüketicimizin alışkanlıklarına uygun düzenlemeler yapılması, bizim ve devletimizin kaynaklarının optimumda kullanılması açısından dikkat edilmesi gereken bir husus. Bu doğrultuda kanun yapıcılarla kurduğumuz olumlu ve yapıcı diyalog ortamının sürmesi, sektörümüzün ve ekonomimizin gelişimi ve tüketici refahının artması açısından büyük önem arz ediyor.” dedi.
Ülkemizin uzun vadeli plan ve programlar yapmasının önemini hatırlatan Aykaç, yatırımcının önünü daha rahat görebilmesi için uzun vadeli plan ve programların vakit kaybedilmeden yapılıp uygulamaya geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Sektörü ilgilendiren konular için yapılacak çalışmalara gönüllü katkı sunmaya hazır olduklarını da ifade eden Aykaç,   “Önümüzdeki dönemde sektörün en önemli konuları olan taklit ve tağşiş ürünlerle mücadele, esnek çalışma modelinin geliştirilmesi, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikler, kısaca hal kanunu olarak bilinen kanunda yapılacak değişiklikler yakından takip edeceğimiz konular arasındadır.” dedi.


 

GGG

Yukarı