Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

AVRUPA VE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KARMA PROJESİ AÇILIYOR

20.08.2019 - 09:44

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi ‘KUMSmall Factory’ 2 milyar TL’ye yakın yatırım maliyetiyle Anadolu’nun kalbi Kayseri’nin ilk Factory AVM’si olarak hayata geçiyor. Klasik bir alışveriş merkezi ile mobilya ve dekorasyon konseptini bir araya getireceklerini ifade eden KUMSmall Factory'nin kiralama ve yönetim çalışmalarını yürüten GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, “Kayseri'nin ve bölge illerin cazibe merkezi olmayı hedefliyoruz.” diyor.

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi KUMSmall Factory, içerisinde bulunan AVM, iş merkezleri, otel, eğlence merkezleri ile mobilyadan dekorasyona, modadan yeme içmeye, spordan eğlenceye kadar ziyaretçilerine eşsiz bir alışveriş deneyimi sunacak. GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, Anadolu’nun tam kalbinde yer alan bu karma proje hakkında birçok bilgi verdi.

ANADOLU’NUN KALBİNDE BİR KARMA PROJE
Öncelikle 29 Ekim’de açılacak olan Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi ‘KUMSmall Factory’i bizlere tanıtabilir misiniz? 

İnşaat ve finansmanı TOKİ tarafından sanayiye destek kapsamında yaptırılan Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi ‘KUMSmall Factory’ 2 milyar TL’ye yakın yatırım maliyetiyle Anadolu’nun kalbi Kayseri’nin ilk Factory AVM’si olarak hayata geçiyor. KUMSmall Factory, 1,5 milyon metrekare açık, 900 bin metrekare kapalı alanı ve 302 bin metrekare satış alanında, 6 bin araçlık otoparkı ve 400 mağazasıyla konforu ve alışveriş keyfini bütünleştirecek. 180 bin metrekarelik kiralanabilir alanda Avrupa’da bir ilke imza atan proje, klasik bir alışveriş merkezi ile mobilya ve dekorasyon konseptini bir araya getiriyor. Bu kimliğiyle de ilk karma proje olarak büyük farklılık sunuyor.  
KUMSmall Factory,  bu özelliklerin yanı sıra güneş panelleri ve doğal gaz ile elektrik üreten ‘trijenerasyon’ sistemi ile kendi enerjisini üretecek ve ürettiği enerjiyi tasarruflu bir şekilde kullanarak, doğayla dostluğunu güçlendirecek.
Yüzlerce mobilya mağazası, modadan teknolojiye, lezzetten eğlenceye uzanan geniş marka seçenekleriyle KUMSmall Factory, mobilya sektörü için büyük önem taşıyan fuar kültürünü yılın 365 gününde hayata geçiriyor. Hedefi mobilya sektörünün kapılarını uluslararası sahaya açan, taleplere bol seçeneği tek çatı altında sunan bir markanın gücünü vurgulamak. 

KKKK

2 MİLYAR TL’YE YAKIN BÜYÜK BİR YATIRIM
KUMSmall Factory’nin yatırımcı grubu kim? Proje için ne kadarlık bir yatırım yapıldı?

KUMSmall Factory’nin temelleri 1965 yılında Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Derneği’nin kurulmasıyla atıldı. 1982 yılından sonra ise Mesleki Esnaf ve Sanatkarlar Odası statüsüne kavuştu.
Sektörde artan üretim hacmi ve kalitesinden kuvvet alarak, ülkemiz ve Kayseri’deki mobilyacılarımızın çevresel sürdürülebilirlik hedefini bir adım öteye taşımak için 2009 yılı sonunda Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi kuruldu.
Kooperatif, kurulduğu günden bu yana arsaların alımı, imar planlarının yapılması ve inşaatın bitirilme süreçleriyle ilgili faaliyetlerde fedakarca ve sebatla çalışmaktadır.
Proje için 2 milyar TL’ye yakın büyük bir yatırım yapıldı. 

Yapılan yatırımın geri dönüş süresini nasıl öngörüyorsunuz?
Kayseri Mobilyacılar Odası olarak bu projeye inanarak başladık. KUMSmall Factory AVM olarak öncelikli hedefimiz yatırımdan rant elde etmek değil. Üretimini yaptığımız mobilyanın ticaretini yaparak beş yıl içerisinde yatırımımızın bize geri dönüşü olacağını öngörüyoruz.   Birlikten güç doğar ilkesi ile hareket ederek, yurt içi ve yurt dışı çalışmalarımızla bu projeyi hayata geçiriyoruz.   

KKK

YÖNETİM VE KİRALAMA GLA GAYRİMENKUL TARAFINDAN YAPILIYOR
Bu karma projenin kiralama ve yönetimini kim yapacak?

Bu dev projenin yönetimi GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık AŞ. firması tarafından yapılıyor. GLA Yönetim, sektörün en iyi hizmet sağlayıcısı olma vizyonuyla ulusal ve uluslararası arenada gayrimenkul yönetim, kiralama ve danışmanlık alanlarında sayısız deneyime sahip güçlü bir ekip tarafından kurulmuştur. Geçmiş tecrübelerini yeni müşterilerine aktarmak, sektörde fark yaratmak, tüm iş ortaklarına en fazla faydayı sağlamak, farklı iş kollarındaki yönetim hizmetlerini entegre olarak sunmak, değişim trendlerini yönetmek, verimli, rekabetçi ve kârlı hizmet sunarak hep bir adım önde olmayı amaç edinmiştir. 

AVM bünyesinde kaç mağaza yer alıyor? 
400 adet mağaza yer alıyor. 180 bin metrekarelik kiralanabilir alanımızda, 130 bin metrekaresi mobilya & dekorasyon, 50 bin metrekaresi moda, teknoloji, lezzet ve eğlence içeren markalardan oluşuyor.
Bünyemizde yer alacak bazı markalar; Vakko Outlet, Boyner Outlet, Migros, Cinemaximum, LC Waikiki Outlet, Network, İGS, e-bebek, CrocusPark Eğlence…  

KKKKKK

KLASİK BİR AVM İLE MOBİLYA VE DEKORASYON BİR ARADA
Biraz da mimari ve konsept özelliklerinden bahseder misiniz?

Kuzey Çevre Yolu üzerinde bulunan, güçlü ve farklı konseptiyle inşa edilen proje, bölgenin yeni gözdesi olmaya aday.  
KUMSmall Factory, klasik bir AVM ile mobilya ve dekorasyonu bir arada sunacak ve içerisinde 28 katlı 2 iş merkezi, otel, eğlence merkezi gibi birçok seçeneği bir arada bulunduracak. Dört ana girişten oluşan alışveriş merkezimizin önünden tramvay geçmesi için gerekli projeler onaylandı.  Bodrum kat, zemin, 1. kat ve 2. kat olmak üzere toplam 4 kat olarak inşa edildi. Zemin kat, mobilya ve ev aksesuarı mağazaları ile birlikte ortak alandaki klasik markalardan oluşuyor. Yine klasik markalar 1. katta ayrıca konumlandırılacak, 2. katta ise yeme- içme, teras alanı, ayrıca geniş metrekarelerden oluşan eğlence alanı ve sinema yer alıyor. Köşe başlarında ise teraslı restoranlar bulunuyor.
Bölge illere bağlantıyı sağlayan KUMSmall Factory, sosyalleşmek, dinlenmek veya ailesiyle birlikte iyi vakit geçirmek isteyen herkese onlarca alternatifler sunuyor.

Açılışa özel etkinlik ve kampanyalarınız olacak mı? Nasıl bir açılış yapmayı planlıyorsunuz?
Ulusal ve bölgesel mecralarda kurgulanan medya planlaması ile bugüne kadar ismi en çok duyulan proje olmayı hedefliyoruz. AVM’nin açılışında; protokol açılışı ile birlikte ses getirecek bir konser planlanıyor. Şehrimizde, festival havasında yürüteceğimiz etkinliklerle fark yaratmayı düşünüyoruz. Özellikle aile, çocuk ve kadını temel alan aktivite planlamaları yapıldı. Sanatın her dalına verdiğimiz önemden dolayı sanatsal etkinlikler, çocukların eğlenerek öğrenebilecekleri atölyeler planlıyoruz. Mobilya konseptimize yönelik olarak da şimdiden kış döneminde uçakların boş kalan koltuklarını satın alıp mobilya gibi fiyatlı ürün alan ziyaretçilerimize hediye edeceğiz. Yurt dışından özellikle mobilya & dekorasyon için gelecek alım heyetlerine ücretsiz yol ve konaklama imkanı sağlayarak sıra dışı birçok kampanyaya da imza atmış olacağız.  

TÜRKİYE’NİN İLK BÖLGESEL AVM’Sİ
Lokasyon olarak nasıl bir konumdasınız? 

“Türkiye'de Alışverişin Merkezi” olma sloganıyla yola çıkan KUMSmall Factory, “Kuzey Çevre Yolu” üzerinde yer alıyor. 
Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Malatya, Adana gibi illere bağlantıyı sağlayarak Türkiye’nin ilk bölgesel AVM’si olacak. KUMSmall Factory, 9 kilometre mesafede yer aldığı şehir merkezi ile toplu ulaşımı için yeni tesis edilen tramvay hattı ve raylı sistem geçen bir alışveriş merkezi olacak. KUMSmall Factory, şehirlerarası otobüs terminali ve yeni yapılacak hızlı tren garına çok yakın bir konumda. 
Kayseri Havalimanı’na uzaklığı sadece 7 dakika. Yani erişilmesi imkansız bir büyüklükte olan ama ulaşımı kolay olan bir proje hayata geçirilecek. KUMSmall Factory, 8 bin 500 çalışanı ve 60 bin günlük frekansı ile 2018 yılında hizmete giren Şehir Hastanesi’ne yürüme mesafesinde; 10 bin öğrencisi bulunan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’ne ise sadece 1,5 kilometre mesafede yer alıyor. 

Turizm bölgesi içerisinde yer almanız KUMSmall Factory’e ve şehre neler katacak?
Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi ve Kapadokya her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Bu ziyaretlere ulaşım imkânı sağlayan, en yoğun havaalanlarından Kayseri Havaalanı 
KUMSmall Factory’e çok yakın ve uluslararası bölge havaalanı olarak hizmet veriyor. Yerli-yabancı turistler ile bölge nüfusunu katlayan gurbetçi ziyaretçilerimiz de alışveriş merkezimizin potansiyel müşterileri olacaktır. 

KKKKKKKK

KAYSERİ'NİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK
Mobilya sektörüne nasıl katkılarınız olacak? Hedefleriniz neler?

Türkiye'deki mobilyanın yüzde 50'si Kayseri'de üretiliyor. 
Dolayısıyla bu mobilyacıların ürünlerini sergileyeceği bir merkeze ihtiyacı vardı. Ürettiğimiz ürünleri daha iyi şartlarda sunabilmenin bizim için bir ihtiyaç olduğunu düşündük ve bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bünyemizde ağırlıklı olarak Kayseri ve diğer illerdeki üreticiler yer alıyor. İlerleyen dönemde yapılacak tanıtım çalışmalarıyla yurt dışından da üreticileri bekliyoruz. Bundan sonraki süreçte bu projeyle birlikte Kayseri'nin cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz. 
Mobilya sektörüne kazandırdığımız değerlerden birisi ise; KUMSmall Factory bünyesinde yer alan MOBİTEK (Mobilya alt yapısını geliştirme projesi) orta ve küçük ölçekli mobilya üreticilerinin çoğunlukta olduğu uluslararası kabul görmüş bir tasarım ve inovasyon merkezidir. Orta Anadolu Kalkınma Birliği, Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile Kayseri Marangozlar, Döşemeciler ve Mobilyacılar Odası’nın ortak olduğu, ayrıca Avrupa Birliği’nden 9,6 milyon Avro yatırım alan bir AB Projesi olarak hayata geçmiştir. MOBİTEK; Kayseri’de mobilya üretim sektörüne dahil olan orta ve küçük ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir. Kobilerin tasarım ve AR-GE desteğiyle modern, yenilikçi ve alternatif ürün geliştirerek rekabet üstünlüğü sağlayabilecekleri, ayrıca uzmanlardan satış, dış ticaret ve pazarlama desteği alacakları bir Türkiye projesi.

Oymaağaç Mah. 5062 Cad. No:44 38100 Kocasinan / KAYSERİ      
 444 20 77       info@kumsmall.com.tr        www.kumsmall.com.tr

nr

Yukarı